Już od 4 lat nasza szkoła włącza się w inicjatywę związaną z Gdańskim Tygodniem Demokracji. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był śp. Prezydent Miasta Gdańska - Pan Paweł Adamowicz.

W tym czasie uczniowie biorą udział w różnych akcjach mających na celu kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Jak co roku, w Tygodniu Demokracji, zorganizowane zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W holu głównym, można było zobaczyć prace laureatów miejskiego konkursu pod patronatem Prezydent Miasta Gdańska „Młodzi w demokracji”. Klasy 8 na lekcji wiedzy o społeczeństwie debatowały na temat demokracji i jej braku. Miały one również okazję zobaczyć wystawę w Europejskim Centrum Solidarności zatytułowaną „Polska OdNowa” - dokumentującą 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zwieńczeniem 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji, z inicjatywy Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku - Pani Małgorzaty Perzyna, nauczyciela historii - Pana Tomasza Grocha i Samorządu Uczniowskiego utworzona została ,,Żywa flaga’’, mająca pokazać dumę narodową młodych Polaków - uczniów naszej szkoły.