/aktualizacja 17.05.2020/

Informujemy, że w związku z pandemią Covid-19 i ponownym, sukcesywnym otwarciem szkoły wprowadzone zostają nowe zasady funkcjonowania placówki. Szkoła Podstawowa nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku wdrożyła i będzie stosowała nowe procedury bezpieczeństwa, które zostały zamieszczone poniżej. Prosimy Państwa o zapoznanie się z nimi.

Rodzic/prawny opiekun podejmujący decyzję o powrocie dziecka do placówki/szkoły wypełnia i podpisuje załączniki nr 3, 4, 5 do „PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA dotyczącej zapobiegania, przeciwdziałania COVID-19 na terenie SP58”, a następnie z wyprzedzeniem informuje szkołę o swojej decyzji przez przesłanie dokumentów pocztą e-mailem na adres: sekretriat@sp58.edu.gdansk.pl.

Terminy uruchamiania szkoły:

18 maja 2020 r.  - oddział przedszkolny klasa „0”

25 maja 2020 r.  - klasy 1-3

_______________________________________________________________________________________________________________________

/ZAŁĄCZNIKI PONIŻEJ/

Załącznik nr 1
do Zarządzenia Nr 32/AP/19/20
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 58

z dnia 11 maja 2020 r.

 

 PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA

dotycząca zapobiegania, przeciwdziałania występowania COVID – 19 na terenie
Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku

 

PODSTAWA PRAWNA:

  1. Ustawa z dnia 02 marca 2020 r. oszczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.poz. 374, z póź. zm.);
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z póż. zm.);
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 697 z póź. zm.);
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństw i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Z 2003 r. poz. 69 z póź. zm);
  5. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego;
  6. Wytyczne przeciwepidemiologiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 04 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych formach wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat wydane na podstawie art.8a ust.5 pkt.2 ustawy z nia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).

§1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS – CoV-2, wywołujacym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku przebywających na terenie placówki zolakalizowanej przy ul. Skarpowa 3 w Gdańsku.

 §2

Podstawowe cele wdrażanych procedur

  1. Zapewnienie bezpiecznych warunków dzieciom przebywającym w placówce.
  2. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku.
  3. Uniknięcie zakażenia pracowników i dzieci przez osoby z zewnątrz - rodzice, dostawcy, goście.
  4. Zmniejszenie liczby kontaktów na terenie placówki, celem umożliwienia identyfikacji osób, które będą podlegać kwarantannie w przypadku potwierdzonego zakażenia.
  5. Informowanie pracowników, rodziców i opiekunów o szczególnych zasadach funkcjonowania placówki w trakcie epidemii Covid-19.

  §3

Zakres i okres obowiązywania procedury

Procedura obejmuje i reguluje działania dyrektora, wicedyrektora, nauczycieli, pracowników Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku oraz innych osób przebywających na terenie szkoły/placówki przez okres obowiązywania stanu epidemii COVID-19 w Polsce lub do odwołania.

  §4

Zadania rodziców/opiekunów prawnych

  1. W celu zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki podczas pobytu w placówce, należy przekazać dyrektorowi lub nauczycielowi istotne informacje o stanie jego zdrowia. Należy wypełnić oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna /Załącznik nr 3/.
  2. Zaopatrzenie dziecka, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i ze szkoły. Na terenie placówki nie obowiązują masteczki. Każdy rodzic/opiekun zabezpiecza indywidualną ochronę – maseczkę po przybyciu dziecka do placówki.
  3. Przyprowadzanie do placówki dziecka zdrowego - bez objawów chorobowych. Nie należy posyłać dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy domownicy muszą pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza. W tym celu wypełnić ankietę informacyjną /Załącznik nr 4/.
  4. Wyjaśnianie dziecku zasadności powstrzymania się od przynoszenia do i ze szkoły wszelkich przedmiotów, w tym zabawek.
  5. Regularne przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem i niepodawanie ręki na powitanie).
  6. Zwracanie dziecku uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.   

§5

Organizacja opieki w szkole/placówce

  1. Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  2. Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele/opiekunowie.
  3. W grupie może przebywać do 12-cio dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2.
  4. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.
  5. W sali, w której przebywa grupa zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).
  6. Wykorzystywane podczas zajęć przybory sportowe (piłki, skakanki czy obręcze itp.) są dokładnie czyszczone i/ lub dezynfekowane.
  7. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
  8. Sala, w której odbywają się zajęcia są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy,
    a także w sytuacjach koniecznych.
  9. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący min. 1,5 m.
  10. Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
  11. Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby będzie izolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzie/opiekunowie w celu pilnego odebrania dziecka z placówki.
  12. Dzieci podczas pobytu w szkole będą znaczną część czasu przebywały na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.
  13. Sprzęt na placu zabaw będzie na bieżąco dezynfekowany.
  14. Nie będą organizowane żadne wyjścia poza teren szkoły (np. spacer do parku).

  §6

Przyprowadzanie i odbieranie dzieci

  1. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z placówki mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  2. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły - przedsionka,
    z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m., przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (maseczka/osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem na 15 m2.
  3. Do placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  4. Dzieci do placówki są przyprowadzane/odbierane tylko i wyłącznie przez osoby zdrowe.
  5. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
  6. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
  7. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka./Załącznik nr 3/
  8. Podczas odbierania dziecka z placówki obowiązują zasady wymienione w ust. 1 i 2.

 §7

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.
  2. Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
  3. Nauczyciele, co najmniej raz, dziennie przypominają dzieciom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk - zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk. Należy również zwracać dzieciom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  4. W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa - zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
  5. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników /Załącznik nr 1/.
  6. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  7. Nauczyciele opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni
    w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos,
    a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
  8. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rak - instrukcje.
  9. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

  §8

Przygotowywanie i wydawanie posiłków

  1. Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości zapewnia się odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe - środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Personel kuchni zosobowiązuje się do utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
  2. Korzystanie z posiłków odbywać się będzie w stołówce szkolnej z zachowaniem obowiązujacego dystansu społecznego, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków.
  3. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 stopni C lub je wyparzać.
  4. Osoba odpowiedzialna za podawanie dzieciom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek.
  5. Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcza krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.

 

 §9

Środki zapobiegawcze i ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa

  1. Stosowanie 10 - ciu zasad bezpiecznego zachowania /Załącznik nr 2/ przez wszystkich pracowników placówki oraz osoby przyprowadzające i odbierające dzieci.
  2. Stosowanie na wszystkich płaszczyznach działania szkoły wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz przestrzeganie postanowień niniejszej instrukcji.
  3. Zachowanie przez personel placówki szczególnej ostrożności w trakcie przemieszczania się z pracy do domu i z domu do pracy - zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób co najmniej 2m oraz zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży, maseczki i/lub przyłbicy.
  4. Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  5. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia
    lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  6. Należy wyznaczyć i przygotować (m. in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
  7. Na stanowisku pracy należy korzystać z własnych (używanych na co dzień) materiałów i urządzeń biurowych. Regularnie przecierać telefony, klawiatury, myszki środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem.
  8. Spotkania i zebrania pracownicze, jeśli są niezbędne powinny odbywać się na wolnym powietrzu lub przy otwartych oknach lub drzwiach.
  9. Na stanowisku pracy należy zachować bezpieczną odległości tj. 1,5 - 2 m od współpracownika.
  10. Wprowadzić obowiązek korzystania z rękawiczek ochronnych przez osoby przyjmujące dokumenty i przesyłki.
  11. Zużyte maseczki, rękawiczki i chusteczki po ich uprzednim zdezynfekowaniu należy wyrzucać do zamkniętych pojemników.
  12. Ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę osób, które korzystają jednocześnie z pracowniczych pomieszczeń socjalnych.
  13. Ograniczyć do niezbędnego minimum korzystanie z przestrzeni wspólnych.
  14. Należy używać rekomendowane dawki preparatów dezynfekujących i utrzymywać je przez określony czas na skórze.
  15. Zawiesić wykonywanie obligatoryjnych badań lekarskich pracowników oraz okresowych szkoleń z zakresu bhp. ppoż i pierwszej pomocy. Wszelkie szkolenia powinny być wykonywane w trybie online, z wyjątkiem tych, których nie można przeprowadzać w sposób zdalny.

  §10

Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania
na COVID-19 pracownika placówki

  1. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
  5. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  6. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  7. Do czasu potwierdzenia zachorowania na koronawirusa Covid-19 placówka powinna zostać zamknięta.
  8. Należy przeprowadzić dokładną dezynfekcję całej placówki z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i zabezpieczenia pracowników w postaci jednorazowych maseczek, rękawiczek, fartuchów z długim rękawem i płynów do dezynfekcji.
  9. Po dezynfekcji placówki przez pracowników wskazane jest wykonanie ozonowania placówki. Dopiero po wykonaniu powyższych czynności można przywrócić placówkę do ponownego przyjmowania dzieci.

§11

Pozostałe regulacje

  1. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitamo-epidemiologicznej oraz służb medycznych.
  2. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do placówki.
  3. Procedurę należy udostępnić do zapoznania rodzicom i opiekunom uczęszczających do placówki dzieci, na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy ogłoszeń w przedsionku wejscia głównego.

 

Małgorzata Perzyna

Dyrektor Szkoły

 

Gdańsk, 11.05.2020 r.