17 września 2019 r. na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy pomniku Golgoty Wschodu odbyły się uroczystości miejskie z okazji Dnia Sybiraka. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika uczcili pamięć ofiar zesłanych na Syberię.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich, Zastępca Prezydent Gdańska i Radni Miasta, uczniowie gdańskich szkół, a także wojsko. Uroczystość rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego oraz hymnu sybirackiego. Uczniowie odczytali  fragmenty listów pisanych do krewnych przez Polaków zesłanych na Syberię.

Uczniowie klasy 5 a oraz 5 b pod opieką pani Karoliny Puckowskiej i Mileny Misztal reprezentowali społeczność Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku. Niezwykle wzruszającym punktem uroczystości była rozmowa dzieci z ofiarami agresji sowieckiej.

Cieszymy się  z tej ważnej lekcji historii. Będziemy pamiętać o wszystkich ofiarach wojny.