spacer-sladami-solidarnosci-341697.jpg [miniatura]

Spacer śladami narodzin „Solidarności”

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w organizowanym przez Instytut Dziedzictwa Solidarności spacerze śladami narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Miejscem, gdzie najlepiej ukazać można było jej dzieje, była oczywiście Stocznia Gdańska.

To tu uczniowie poznali genezę i znaczenie Stoczni Gdańskiej, jej znaczenie dla dziejów Gdańska, Pomorza i Polski. Uczniowie podczas spaceru zostali zapoznani z najważniejszymi wydarzeniami z historii najnowszej Polski z lat 70. i 80.

Opowieść o stoczni rozpoczęli uczniowie przy nieistniejącej już bramie nr 3, skąd rozciąga się widok na stoczniowe żurawie. Uczniowie zobaczyli również miejsce, gdzie pracował Lech Wałęsa, najstarszego żurawia w stoczni, plac Solidarności i pomnik Trzech Krzyży oraz salę BHP Stoczni Gdańskiej.

Zakończeniem spaceru były warsztaty po zakończeniu których uczniowie otrzymali materiały edukacyjne na temat „Solidarności”.

Organizatorem spaceru był pan Tomasz Groch – nauczyciel hostorii/WOS, a o stoczni opowiadała pani Anna Krajnowska główny historyk w Instytucie Dziedzictwa Solidarności.