Poznaj bezpieczny internet :)!

Z uwagi na nauczanie zdalne w tym roku szkolnym zmieniamy formułę obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Obecnie nasi uczniowie spędzają znacznie więcej czasu w wirtualnym świecie a co za tym idzie narażeni są na zagrożenia wynikające z ich aktywności w internecie. Chcemy aby znali podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, aby bez obaw poruszali się po świecie online. Dlatego w tym roku w dniach 15.02 – 19.02.2021r. intensyfikujemy nasze działania związane z bezpiecznymi zachowaniami w sieci internet organizując „Tydzień Bezpiecznego Internetu – #DziałamyRazem”.

Nasze działania:

  1. Klasy I – III

Realizacja projektu        sieciaki.jpg

Projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet". Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange. Projekt ma na celu przede wszystkim edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie.

  1. Klasy IV – V

Realizacja projektu asy_internetu.png w ramach którego uczniowie grają w „Interlandię”.    

Interlandia to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w internecie i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa. W trakcie gry dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczą się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie.

Gra Interlandia i towarzyszący jej program edukacyjny uzyskały znak potwierdzenia zgodności ze standardami (Seal of Alignment) organizacji ISTE (International Society for Technology in Education – międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz stosowania nowoczesnych technologii w edukacji).

  1. Klasy VI – VIII

Realizacja projektu      przystan-w-sieci.png

Przystań w sieci to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został stworzony z myślą o uczniach, nauczycielach, psychologach, pedagogach i bibliotekarzach, poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

W ramach projektu uczniowie realizują bezpłatne kursy e-learningowe w ramach sześciu modułów: prywatność w sieci, cyberprzemoc, cyberzagrożenia, nielegalne i szkodliwe treści w internecie, cyfrowe ślady i reputacja online oraz fałszywe informacje. Po ukończeniu kursu każdy uczeń otrzymuje certyfikat.

  1. „Fonoholizm” – warsztaty dla klas 4 – 8 prowadzone przez terapeutów ze świetlicy terapeutycznej i pedagoga szkolnego.
  2. Wirtualne warsztaty dla rodziców.