Czym zajmuje się doradca zawodowy?

Doradca zawodowy to koordynator działań podejmowanych w szkole, którego zadaniem jest przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia i zawodu. W klasie VIII czeka nas pierwszy egzamin oraz pierwszy, poważny wybór: co dalej po szkole podstawowej?

Szkoła podstawowa to pierwszy etap poznawania siebie, podczas nauki i zabawy, na wszystkich zajęciach podejmujemy szereg działań, mających pomóc uczniom w rozpoznawaniu talentów, zainteresowań, zdolności, predyspozycji osobowościowych czy zawodowych. Podczas lekcji zdobywamy informację o zawodach, poznajemy ścieżkę, jaka nas do nich doprowadzi. Świadomość edukacyjno-zawodowa pomoże uczniom naszej szkoły podjąć trudną decyzję, jaką jest wybór szkoły ponadpodstawowej, zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami.

Proces rekrutacyjny obowiązujący w Gdańsku, oferta szkół ponadpodstawowych, punkty rekrutacyjne czy progi punktowe do poszczególnych szkół to wiedza, którą zdobywamy podczas zajęć w klasie VII
i VIII.

Organizacja doradztwa zawodowego w Szkole Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku

Treści doradztwa edukacyjno–zawodowego w klasach I – VI podejmują tematy związane z poznawaniem różnych zawodów, szczególnie tych z najbliższego otoczenia. Na wszystkich przedmiotach pojawia się wiedza na temat zawodów, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji. Wszystkie poruszane tematy pobudzają uczniów do rozwoju zainteresowań, uświadomienia swoich mocnych stron. Dzięki temu dowiadujemy się, co lubimy najbardziej, czym chcemy się zajmować. Zadania i treści przekazywane są na zajęciach z wychowawcą oraz w edukacjach przedmiotowych.

Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach VII i VIII odbywają się podczas obowiązkowych zajęcięć, w wymiarze 10 h lekcyjnych na klasę. Te mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.

Przydatne strony internetowe: