uroczystosc-otwarcia-warsztatowni-i-pracowni-ceramicznej-403033.jpg [miniatura]

UROCZYSTE OTWARCIE NOWYCH POMIESZCZEŃ DYDAKTYCZNYCH: WARSZTATOWNI I PRACOWNI CERAMICZNEJ ORAZ KĄCIKA KRAWIECKIEGO.

W dniu 13 grudnia 2022 r. z udziałem zaproszonych Gości nastąpiło uroczyste otwarcie WARSZTATOWNI i PRACOWNI CERAMICZNEJ oraz KĄCIKA KRAWIECKIEGO w Szkole Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili:

W imieniu Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska - Pani Moniki Chabior - Pan Grzegorz Szczuka - Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, p.o. Dyrektora Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych;

Pani Bogumiła Bieniasz – Kierownik Referatu Szkół, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku;

Pani Renata Kowalczyk - Inspektor WRS w Gdańsku - opiekująca się naszą szkołą z ramienia urzędu;

Pani Monika Mazurowska - Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy ANIOŁKI;

ks. dr Bartłomiej Stark – Proboszcz Parafii p.w.Chrystusa Króla w Gdańsku;

Pani Ilona Orzechowska – Dyrektor SP14 w Gdańsku;

Pan Wiktor Motyka – Przewodniczący Prezydium Rady Rodziców przy SP58 w Gdańsku.

Początek drogi w osiągnięciu celu, jakim było utworzenie dwóch nowych pomieszczeń dydaktycznych miało kilka etapów.

We wrześniu 2019 roku z wspólnej inicjatywy Dyrektora SP 58 – Pani Małgorzaty Perzyna i ówczesnej Przewodniczącej Prezydium Rady Rodziców przy SP58 – Pani Bożeny Zdrojewskiej zaplanowano zakup pieca ceramicznego, który miał stanowić początek do utworzenia pracowni ceramicznej. Rozpoczęto gromadzenie środków oraz pozyskiwanie partnerów do zakupu pieca.

Partycypantami kosztów w ogólnej kwocie 15.000 zł byli:

• Rada Dzielnicy „Aniołki” – 5.000,-
  • Rada Rodziców przy SP58 – 5.000,-
  • SP58 – budżet szkoły – 5.000,-

Na lokalizację instalacji pieca wskazano pomieszczenie po byłym sklepiku szkolnym. Rozpoczęto planowanie adaptacji pomieszczenia, które miało stać się PRACOWNIĄ CERAMICZNĄ. Podstawowym technicznym wymogiem dla uruchomienia pieca było wybudowanie od podstaw trójfazowego przyłącza elektrycznego. Zakres prac modernizacyjno - remontowych zwiększał się, co wiązało się z finansowym nakładem inwestycyjnym, o który wystąpiła Dyrektor szkoły do WRS UM w Gdańsku.

Lata 2020 – 2021 były okresem wyhamowania działań z uwagi na czas pandemii.

Kalendarium przebiegu realizacji inwestycji:

W grudniu 2020 roku nastąpiło zakupienie 100 litrowego pieca ceramicznego, który ucieszył całą społeczność szkolną. Mimo nauczania zdalnego wiadomość dotarła do wszystkich zainteresowanych.

Nadchodzący Nowy 2021 Rok przyniósł nowe inicjatywy. Wychodząc naprzeciw potrzebom gdańskich szkół oraz dążąc do rozwoju jednostek oświatowych Dyrekcja Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaplanowała w budżecie 2021 r. środki na utworzenie pracowni tematycznych w szkołach.

SP58 znalazła się wśród szkół, którym przyznano środki na utworzenie WARSZTATOWNI /pracowni technicznej/ w wysokości 30.000 zł. Zwiększenia budżetu szkoły dokonano w czerwcu 2021 r.

Nowe możliwości wygenerowały konieczność wskazania kolejnego pomieszczenia dla utworzenia WARSZTATOWNI. Nastąpiło zmodyfikowanie dotychczasowych planów modernizacyjnych oraz rozszerzenie zakresu remontu.

Od listopada 2021 r., po uzyskaniu z WRS dodatkowych środków na przeprowadzenie kompleksowego remontu dwóch pomieszczeń zintensyfikowano prace remontowe.

W grudniu 2021 dokonano zakupów wyposażenia do WARSZTATOWNI zgodnie ze specyfikacją otrzymaną z Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku.

Rok 2022 to kolejna możliwość na doposażenie powstającej WARSZTATOWNI oraz stworzenie KĄCIKA KRAWIECKIEGO dzięki programowi MEiN „Laboratoria Przyszłości”.

Z ogólnej kwoty  dotacji otrzymanej przez szkołę /96.000,- /, pomoce dydaktyczne w kwocie  23.200,-  wzbogaciły wyposażenie dwóch nowych pomieszczeń dydaktycznych.

Rozruch pracowni ceramicznej jest możliwy dzięki wsparciu ze środków otrzymanych od Rady Dzielnice SIEDLCE, która w swoim przyszłorocznym budżecie /2023/ zabezpieczyła środki na zakup koła garncarskiego.

Nowo powstałe pomieszczenia posiadają instalację sieciową z dostępem do internetu. W WARSZTATOWNI zainstalowano ekran wraz z rzutnikiem multimedialnym w celu projekcji filmów instruktażowych i innych materiałów edukacyjnych.

Pomieszczenia zostały wykończone dedykowanymi tematycznie fototapetami podnosząc tym samym ich estetykę i nadając nowoczesną wizualizację wnętrza.

Ostatecznie na utworzenie dwóch nowych pracowni dydaktycznych: WARSZTATOWNIĘ Z KĄCIKIEM KRAWIECKIM I PRACOWNIĘ CERAMICZNĄ przeznaczono kwotę:  115.000 złotych.

Wkład finansowy:

Miasto Gdańsk – 70%

Dotacje MEiN – 20%

Inne źródła - sponsorzy – 10%

Głównym koordynatorem realizacji przedsięwzięcia była Dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Perzyna we współpracy z pracownikami administracji i obsługi.