miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-317763.jpg [miniatura]

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali wiele ciekawostek dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

W dniu 19 listopada w naszej szkole dominował kolor niebieski, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.  Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Tym samym przyłączyliśmy się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

Podczas szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka społeczność szkolna została wyposażona w wiedzę między innymi o osobach, które w sposób szczególny walczyły o prawa dziecka. Na szczególne uznanie zasługują: Janusz Korczak – lekarz, pedagog i pisarz, który dobrowolnie towarzyszył dzieciom podczas ich ostatniego marszu w Treblince oraz Irena Sendlerowa - polska działaczka społeczna i charytatywna (uratowała ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci przed zagładą). Do końca pozostała skromna i autentyczna, walczyła o dobro, dbała o słabszych.

Uczniowie klas 0-III ubrani na niebiesko, zapoznali się na z własnymi prawami zapisanymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Wspólnie rozwiązali ćwiczenia w zeszycie zadań dla najmłodszych, przygotowanych przez UNICEF, nadmuchali piękne niebieskie balony - wypisując na nich swoje prawa i odcisnęli na kartkach swoje dłonie. Wielką radość sprawiła uczniom nauka piosenek pt.:"Jesteśmy dziećmi" oraz „Piosenka o prawach dziecka”. Wszelkie działania zostały podsumowane stwierdzeniem: "Wszystkie dzieci pragną pokoju, miłości i radości".